Ci, którzy myślą o tym, aby fotografią zająć się na poważnie, powinni pomyśleć o zakupie lustrzanki. Wśród tych aparatów na uwagę zasługują te z logo Canon. Dla tych, którzy już od dawna zajmują się fotografią, którzy chcą ze swojego hobby uczynić zawód, doskonałym wyborem okaże się Canon 5D Mark IV.

 

Nowa wersja flagowej lustrzanki

 

Zawodowi fotografowie musieli czekać kilka lat na pojawienie się nowej wersji tak bardzo wśród nich popularnej lustrzanki Mark III. Na pewno jednak Canon 5D Mark IV to aparat, na którego warto było czekać. Nowy model oferuje między innymi mającą ponad 30 milionów matrycę CMOS. W porównaniu z modelem poprzednim projektanci usprawnili także algorytmy, które są odpowiedzialne za przetwarzanie i redukcję szumów. Efekt? Doskonała jakość zdjęć wykonywanych nawet w warunkach oświetleniowych, którym daleko jest do doskonałości. W nowej wersji pliki mogą być zapisywane w formacie Dual Pixel RAW.

 

Czym jeszcze wyróżnia się Canon 5D Mark IV?

 

Zmianie nie uległa stylistyka aparatu. Nawiązuje ona bardzo mocno do innych aparatów marki Canon. Nie oznacza to jednak, że nie zostały wprowadzone żadne zmiany. Są one jednak tak niewielkie, że na pierwszy rzut oka trudno zauważyć, że nowy model jest jednak trochę inny. Tylny joystick, pokrętło PASM wyglądają minimalnie inaczej niż w poprzednim modelu. Jedyną zmianą, której nie da się nie zauważyć jest nowe pokrętło. Aparat waży też o 60 gramów mniej niż model wcześniejszy i jest od niego węższy o 1,3 milimetra. Nie zdecydowano się na zmianę materiału, z którego wykonany korpus. W nowym modelu także użyto stopu magnezu. Nowy  model jest bardzo ergonomiczny, poszczególne pokrętła i przyciski są rozmieszczone tak, aby korzystanie z nich było wyjątkowo mało problematyczne. Ustawienia aparatu Canon 5D Mark IV można spersonalizować. Dzięki temu każdy, kto zdecyduje się go kupić może dostosować go do własnych oczekiwań. Szybką zmianę najważniejszych funkcji aparatu umożliwia menu Q. Dzięki temu zyskujemy błyskawiczny dostęp do wszystkich najbardziej istotnych funkcji aparatu. Warto podkreślić, że aparat został zaprojektowany w taki sposób, że z jego obsługą poradzą sobie bez najmniejszych problemów nawet osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z lustrzanek sygnowanych logo Canon. Atutem jest także 3, 2 calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Ocena wykonanego zdjęcia stała się dzięki temu znacznie łatwiejsza. Ekran LCD niezwykle wiernie oddaje kolory. Pokryty antyodblaskową powłoką sprawdza się idealnie także przy wykonywaniu zdjęć w bardzo ostrym oświetleniu. Pracę z aparatem ułatwia także bardzo wygodne przeglądanie wykonanych zdjęć. Na uwagę osób, które zajmują się fotografią reportażową z pewnością zasługuje także możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z bardzo dużą (7 kadrów na sekundę) prędkością. Aparat jest gotowy do użycia błyskawicznie, wykonanie pierwszego zdjęcia zajmuje poniżej jednej sekundy. W przypadku, kiedy zależy nam na uchwyceniu szczególnie ważnego momentu, cecha ta staje się niezwykle istotna.

 

Canon 5D Mark IV to nie jest aparat dla amatorów. To w pełni profesjonalny model lustrzanki pełnoklatkowej. Na plus trzeba zapisać wyjątkowo żywotną baterię. Matryca ma czułość ISO 100-32000. Przedział ten można rozszerzyć do 50-102400. Bez zarzutów działa również funkcja autofokusa. Canon 5D Mark IV to model lustrzanki, która spełni oczekiwania fotografów, którzy mają bardzo duże wymagania sprzętowe.

#

16 marca 2018

Dodaj komentarz